Polish

Najbardziej strome trasy narciarskie w Alpach: śmiganie w kolorze superczarnym!

Gamsleiten 2: wyzwanie dla najlepszych ekspertów

Gamsleiten 2: wyzwanie dla najlepszych ekspertów

Prawa autorskie: Tourismusverband Obertauern

Coś dla narciarskich ekspertów i miłośników adrenaliny: przedstawiamy najbardziej czarne trasy Alp. Na tych stokach niezbędne są megaostre krawędzie i ponadprzeciętne umiejętności. Odważycie się?


1. Zawrót głowy na „Streifie“

Uchodzi za jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych tras alpejskiego Pucharu Świata. Gdy nie ścigają się na niej najsłynniejsi alpejczycy, słynny „Streif” w Kitzbühel dostępny jest dla wszystkich narciarzy. Czerwona trasa omija wówczas trzy najtrudniejsze odcinki – te zaznaczone są na mapce tras jako ekstremalna nartostrada i oferują ambitnym narciarzom strome ściany o nachyleniu sięgającym 85 procent. Jeśli nie jesteś dobrze wytrenowanym ekspertem, lepiej je omijaj. 

dowiedz się więcej o Kitzbühel

 

2. Wysokie loty na Harakiri

To prawdziwa legenda. Jest bardziej stroma niż rozbieg skoczni narciarskiej. Mowa o słynnej trasie Harakiri w Zillertal. Przy średnim nachyleniu 78 procent nawet doświadczeni narciarze muszą zachować na niej najwyższą koncentrację. Gdy ktoś przeszacuje swoje umiejętności, może pocieszać się tym, że trasa jest relatywnie krótka. Jeśli uda się Wam ją pokonać, możecie uwiecznić to za pomocą specjalnego serwisu fotograficznego, który koleje linowe Mayrhofen oferują bezpłatnie w każdy piątek od 13.00 do 15.00. W tutejszych sklepach można też nabyć koszulki z napisem „I survived Harakiri”.

dowiedz się więcej o Mayrhofen

 

3. Kop adrenaliny przy przełęczy Arlberg

Wielu uważa, że  „Lange Zug“ w ośrodku Lech-Zürs am Arlberg to najbardziej stroma ratrakowana trasa narciarska na świecie. Na początku trzeba pokonać wydawałoby się pionową ścianę o nachyleniu 142 procent (55 stopni). Preparowany szlak narciarski wiedzie ze szczytu Rüfikopf do leżącej w dolinie miejscowości Lech. Zjazd liczy 4,7 kilometra długości i wymaga od narciarzy poza doskonałą narciarską techniką ogromnej siły i wytrzymałości. Nieraz bito już tu światowe rekordy prędkości w jeździe na nartach. Jeśli weźmiemy pod uwagę średnie nachylenie, to stok ten jednak nieco ustępuje pierwszym trasom na naszej liście.

dowiedz się więcej o Lech Zürs

 

4. Dla odważnych Montafon

Prawdziwe wyzwania doświadczeni narciarze znajdą także w austriackim ośrodku Silvretta Montafon. Stacja wabi ich aż siedmioma ekstremalnie czarnymi trasami, tak zwanymi „Black Scorpions“: stromymi zboczami Nova i Nova SüdSchwerer, trasą i skiroute’m Schwarzkopf, nartostradami Sennihang i Abhenkina oraz trasą Sennigrat – wszystkie mają nachylenie sięgające 81 procent. Zwłaszcza Sennigrat ze względu na swój stromy i kręty przebieg stawia przed ekspertami trudne zadanie -  ta trasa daje spory zastrzyk adrenaliny. Ale wszystkie tutejsze „czarne skorpiony” zasługują na określenie „wymagające”.

dowiedz się więcej o Silvretta Montafon

 

5. Muldy dla najlepszych

Uwaga na wstępie: kto poszukuje tras równych jak stół, powinien wybrać sobie inne miejsce do śmigania. „Gamsleiten 2“ w ośrodku Obertauern w Ziemi Salzburskiej (Salzburger Land) to jedna z najbardziej stromych  tras z muldami w Europie – czarna jak smoła o nachyleniu sięgającym 100 procent! Wymarzona atrakcja dla najlepszych technicznie narciarzy i snowboarderów. Tutaj nawet doświadczeni eksperci narciarscy  muszą się nieźle napocić, żeby ją pokonać.

dowiedz się więcej o  Obertauern

  

6. Próba odwagi na Mont Fort

Cztery doliny wokół miejscowości Verbier, Nendaz i Veysonnaz tworzą wspólny region narciarski. Kolejka linowa wywiezie Was na najwyższy punkt w okolicy, na Mont Fort – 3.330 m npm.  Stąd najodważniejsi mogą rzucić się w niemal pionową przepaść – i to po zdradliwych muldach! 

dowiedz się więcej o Nendaz

 

7. Przyklej się do stoku

Kultowa trasa narciarskiego Pucharu Świata  „Franz Klammer Stich“ w Bad Kleinkirchheim w Karyntii o nachyleniu do 80 proc. także należy do najbardziej stromych stoków w Alpach. Na długości 3.150m narciarze pokonują aż 740m różnicy wysokości.

dowiedz się więcej o Bad Kleinkirchheim

Galeria zdjęć

Najbardziej strome trasy narciarskie Austrii - © Tourismusverband Obertauern
Lech Zürs am Arlberg - © LZTG
Najbardziej strome trasy narciarskie w Alpach - © Tourismusverband Wipptal
Najbardziej strome trasy narciarskie w Alpach - © Obertauern Tourismus

Zobacz wszystkie

8. Diabelnie stromo w Golm

Trasa  „Diabolo-Abfahrt“ w ośrodku Golm w Montafon (Vorarlberg) również zalicza się do najbardziej stromych w Alpach. Na narciarskich ekspertów czeka stok o  nachyleniu do 70 proc. Mniej doświadczeni narciarze zdecydowanie powinni omijać tę trasę. Kto pokona ekstremalnie stromy początek będzie mógł delektować się wycinaniem łuków na dalszym łatwiejszym odcinku trasy.

dowiedz się więcej o Golm

 

9. Swobodne spadanie w Serfaus

Nawet w rodzinnym ośrodku narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis są trasy, które mają w sobie to coś. Jedną z nich jest „Direttissima“ o średnim nachyleniu 70 proc. Stojąc na jej szczycie na wysokości 2600m siła grawitacji wydaje się tak silnie ciągnąć w dół, że polecana jest wyłącznie narciarzom dysponującym dobrymi, a najlepiej bardzo dobrymi umiejętnościami. Nie mniej trudna jest nartostrada  „Kamikaze“. Mimo, że na mapce oznaczana jest jako ski route, dla bezpieczeństwa jest przygotowywana przez ratraki.

dowiedz się więcej o Serfaus Fiss Ladis

 

Inne bardzo strome trasy znajdziecie m.in. w Champéry (Mur de Chavanette/Schweizer Wand), w Alpe d'Huez (Pic Blanc, "Le Tunnel"), Katschberg ("Diretissima"), Hochpustertal ("Holzriese"), Engadin St. Moritz (zjazd z Lagalb), Trois Vallées (z Saulire Grand Couloir do Courchevel i GoPro Couloir do Méribel) oraz w Madonnie di Campiglio (Spinale Direttissima).

Szukasz więcej informacji o stromych trasach? Spójrz do naszego francuskiego kolegi na Skiinfo.fr, gdzie opisał on więcej trudnych tras w Szwajcarii i Francji: https://www.skiinfo.fr/actualites/a/587874/top-10-des-pistes-de-ski-les-plus-raides-des-alpes

 

Avoriaz: Mur Suisse

 

Courchevel: Le Grand Couloir

 

Alpe d´Huez: Le tunnel

 

Adelboden: Chuenisbärgli

 

Val d'Isère: La Face de Bellevarde

 

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama