Polish

Siedem ośrodków narciarskich z gwarancją śniegu na Wielkanoc

Dużo słońca i nadal sporo śniegu - na to liczą narciarze na Wielkanoc

Dużo słońca i nadal sporo śniegu - na to liczą narciarze na Wielkanoc

Prawa autorskie: Henning Heilmann

Święta Wielkanocne wypadają w tym roku wyjątkowo późno, dopiero w połowie kwietnia. Naturalne jest zatem pytanie, które zadają sobie narciarze: gdzie na Wielkanoc będzie jeszcze śnieg? Czy w tym terminie dostępne już będą tylko lodowce? Oczywiście, że nie. Przedstawiamy Wam siedem wybranych stacji narciarskich, w których w kwietniu nadal możecie spodziewać się dobrych warunków śniegowych na trasach.

 

1: Arlberg (Austria)

Ośrodki narciarskie regionu Arlberg (Warth-Schröcken, Stuben, St. Christoph, Lech Zürs, St. Anton) jak co roku i tym razem doświadczyły wyjątkowo obfiych opadów śniegu. Pokrywa śniegu sięga tam nadal 4,5m, dlatego nawet w drugiej połowie kwietnia nie powinno być problemu z odpowiednim przygotowaniem tras. W największym połączonym wyciągami regionie narciarskim w Austrii można przejechać 305km tras nie korzystając po drodze ze skibusa. W tym sezonie wyciągi w ośrodkach Lech, Zürs, Stuben, Warth, Schröcken i St. Anton mają być czynne dla narciarzy do 28 kwietnia. Doświadczone służby techniczne wiedzą, jak najlepiej przygotować trasy, by goście z całego świata mieli na Wielkanoc jak największą frajdę śmigając na nartach. Przy okazji: między 23 a 28 kwietnia dzienny karnet na cały region Arlberg kosztuje tylko 38 euro!

Freeride w regionie narciarskim Arlberg  - © St. Anton | Josef Mallaun

Freeride w regionie narciarskim Arlberg

Prawa autorskie: St. Anton | Josef Mallaun

2: Zermatt (Szwajcaria)

Zanim ośrodek narciarski Zermatt ponownie uruchomi wyciągi na letni sezon na lodowcu, 1 maja stacja na kilka tygodni zostanie zamknięta. Do tego momentu jednak można bez przeszkód korzystać z bogatej oferty tej tradycyjnej i luksusowej stacji narciarskiej. Prestiż ma jednak swoją cenę: skipass na 1 dzień kosztuje 79 franków, a jeśli chcielibyśmy szusować w kierunku Cervinii aż 92 franki. Gościom pewnie to nie przeszkadza, bo hotele i apartamenty w tej miejscówce są obecnie tak drogie, że stać na nie jedynie najbogatszych. Wśród narciarzy dominują głównie turyści z Azji, Rosji czy USA. Oferta narciarska rejonu jest jednak niesamowita. Szerokie trasy na ldowcu Theodul, długie zjazdy i świetne tereny na Rothornie czy nad Schwarzsee to niezwykła atrakcja dla narciarzy i snowboardzistów.

Zermatt - gondolka i Matterhorn  - © Zermatt Bergbahnen

Zermatt - gondolka i Matterhorn

Prawa autorskie: Zermatt Bergbahnen

3: Obergurgl-Hochgurgl (Austria)

Położone na końcu doliny Oeztal Obergurgl-Hochgurgl dla wielu fanów narciarstwa pozostaje jeszcze nie odkryte. A przecież ośrodek oferuje optymalne warunki na późny wypad na narty. Stoki  na wysokości do 3000m n.p.m., 110km przygotowanych tras zjazdowych, sezon trwający aż do 1 maja, zwykle brak tłoku i pełny relaks. Ponadto goście mogą w Obergurgl między 15 kwietnia a 1 maja korzystać z wielu bezpłatnych ofert, na przykład seansów yogi, wypadów freeridowych z przewodnikiem, ciekawych skitur dla początkujących czy przejażdżki ratrakiem. Na co jeszcze czekacie?

Obergurgl - Hochgurgl

Obergurgl - Hochgurgl

4. Stubai (Austria)

Stubai to największy lodowcowy region narciarski w Austrii i jednocześnie jedna z ulubionych zimowych miejscówek polskich narciarzy. Sezon potrwa tu w tym roku aż do 28 maja. Kto wybierze się na wiosenne narty na Stubai będzie mógł podziwiać nową rekordową kolej linową 3S-Eisgratbahn, która znacząco zmieniła jakość transportu narciarzy na lodowiec i z powrotem.  To najdłuższa kolej linowa w Alpach, jej łączna długość wynosi aż 4,7 km (przewyższenie ponad 1200 m). Trasy sięgają tu do wysokości 3210m, tak że na jakość śniegu nie będziecie narzekać. A ich różnorodność sprawi, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Lodowiec Stubai  - © Stubaier Gletscher/Andre Schönherr

Lodowiec Stubai

Prawa autorskie: Stubaier Gletscher/Andre Schönherr

5: Verbier (Szwajcaria)

Szwajcarskie Verbier słynie z luksusu, tradycji i niesamowitych tras w wymagającym terenie. 177km tras, sezon trwający do 30 kwietnia i kolejki linowe wjeżdżające aż na wysokość 3300 m sprawią, że twój narciarski urlop na pewno się uda. Verbier stanowi część jednego z największych regionów narciarskich w Europie „4 doliny” i jest bezpośrednio połączone  z Nendaz, Veysonnaz, Thyon i La Tzoumaz, gdzie wyciągi będą działać także minimum do 17 kwietnia. Ośrodek posiada wszystko, co powinna mieć stacja narciarska najwyższej klasy. Stopień trudności tras sięga od niebieskich po czarne.

Verbier   - © Das Central / Stefano Scata

Verbier

Prawa autorskie: Das Central / Stefano Scata

6: Tignes (Francja)

W Tignes sezon narciarski kończy się w tym roku 8 maja – to jedno z najpóźniejszych zamknięć sezonu w całych Alpach. Wysoko położona miejscowość posiada wygodne i szybkie połączenie (podziemną kolejkę linową) z lodowcem Grande Motte (3450m), gdzie śnieg na trasach jest gwarantowany. Zależnie od warunków narciarze mogą mieć tu do dyspozycji nawet 300km tras. Tignes leży na wysokości 2100m i  słynie z nocnego życia i małych odległości między trasami a hotelami oraz szerokiej i bogatej oferty sportowej. Wypróbujcie kiedyś koniecznie!

Lodowiec Grande Motte w Tignes otwarty! - październik 2013  - © Tignes

Lodowiec Grande Motte w Tignes otwarty! - październik 2013

Prawa autorskie: Tignes

7: Ischgl-Samnaun (Austria/Szwajcaria)

W Ischgl i Samnaun kolejki wwożą narciarzy wprawdzie jedynie na wysokość 2872m, jednak dzięki doskonałej infrastrukturze i zaangażowaniu serwisu technicznego co roku udaje się zapewnić dobre warunki na trasach aż do później wiosny. W tym sezonie ośrodek będzie czynny do 1 maja. O zaletach Ischgl nie trzeba nikogo przekonywać: doskonałe trasy, nowoczesne wyciągi i kolejki linowe, urozmaicona oferta, liczne imprezy i bogate życie nocne oraz możliwość bezcłowych zakupów w Samnaun. Ośrodek liczy 238km tras, pozytywne oceny zbierają także warianty przeznaczone dla doświadczonych freeriderów – nikt tu na pewno nie będzie się nudził. Nudno nie będzie też na tegorocznym wielkanocnym koncercie na scenie na Idalpie, podczas którego wystąpi tym razem Andreas Bourani. Dwóch rzeczy trudno jednak z Ischgl znaleźć: spokoju oraz pustych tras. Kto się tu wybiera, musi się nastawić, że na stokach spotka wielu narciarzy. Komu to nie przeszkadza, przeżyje w Ischgl świetny wielkanocny urlop.

Ischgl   - © Skiinfo

Ischgl

Prawa autorskie: Skiinfo

 

Terminy – kiedy kończy się sezon w ośrodkach narciarskich?

Tutaj znajdziecie na bieżąco aktualizowane zestawienie terminów zamknięcia sezonu w poszczególnych ośrodkach narciarskich w …

>> Austrii

>> Szwajcarii

>> Francji

>> Włoszech

>> Polsce

>> Czechach

>> Słowacji.

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama