Polish

Raport narciarski: wiosna, czyli... spadło 150 cm śniegu!

Vars, France 2.3.2020

Vars, France 2.3.2020

Prawa autorskie: facebook | VARS la Forêt Blanche

To już kolejny sezon, w którym najbardziej śnieżną porą roku okazuje się wiosna. Takich warunków, jakie panują obecnie w większości alpejskich ośrodków narciarskich, nie było ani jesienią ani zimą. Klimatyczna wiosna, która rozpoczęła się 1 marca przyniosła potężne opady. W zachodniej części Alp w ostatnim tygodniu spadło 150 cm białego puchu. Sypało także u nas i u naszych południowych sąsiadów.

Śnieżną idyllę w górach psują jedynie obawy narciarzy związane z epidemią nowego koronawirusa, który w ostatnim tygodniu rozprzestrzenił się głównie w północnych Włoszech. Jednak alpejskie ośrodki narciarskie, w tym włoskie, zapewniają potencjalnych gości, że robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec rozszerzaniu się  epidemii. Aby zmniejszyć ryzyko roznoszenia się chorób w obiektach transportowych (koleje linowe i gondole), rząd włoski wydał nawet specjalne rozporządzenie nakładające obowiązek zmniejszenia liczby przewożonych pasażerów – pisaliśmy o tym tutaj >>>

Francja, Szwajcaria i Włochy: w ciągu tygodnia przybyło 150 cm śniegu

Początek tego tygodnia w zachodnich Alpach był naprawdę śnieżny! Powder alarm ogłosiło ponad 130 ośrodków narciarskich, w dziesiątkach stacji w ciągu jednego dnia przybyło po 50-80 cm świeżego śniegu w ciągu jednego dnia. Największe opady wystąpiły w szwajcarskich kurortach w Kantonie Wallis (Lötschental, Anzere), francuskich stacjach w Alpach Północnych (Tignes, Avoriaz, La Plagne) oraz we włoskich ośrodkach Doliny Aosty (La Thuile), Veneto (Arabba, Cortina d'Ampezzo) i Lombardii (Madesimo, Livigno).

W Austrii w ostatnim tygodniu spadło 90 cm świeżego śniegu, zwłaszcza w Vorarlberg, Salzburgu i Karyntii. Warunki narciarskie we wszystkich otwartych alpejskich ośrodkach są bardzo dobre i przynajmniej do Wielkanocy na stokach będzie pusto. Nic tylko pakować narty i w drogę!

ZOBACZ AKTUALNE ZDJĘCIA Z OŚRODKÓW!!!

Galeria zdjęć

Vars, France 2.3.2020 - © facebook | VARS la Forêt Blanche
Vars, France 2.3.2020 - © facebook | VARS la Forêt Blanche
Bardonecchia Ski 02.03.20 - © Bardonecchia Ski Facebook
Bardonecchia Ski 02.03.20 - © Bardonecchia Ski Facebook

Zobacz wszystkie

Jakie warunki w Polsce?

Nadal sporo śniegu jest w polskich ośrodkach. W minionym tygodniu jeszcze dosypało puchu. Najwięcej (ponad 40cm) oczywiście na Kasprowym Wierchu, ale śnieg padał zarówno na Podhalu, w Beskidach, jak i w Sudetach. Jednocześnie ochłodzenie pozwoliło w licznych stacjach narciarskich  ponownie uruchomić armatki śnieżne, aby zwiększyć pokrywę śniegu. Chociaż w wielu ośrodkach przy stokach widać wszędzie zieloną trawę, jednak warunki na trasach są całkiem dobre, zwłaszcza przed południem.

Podobnie jest u naszych południowych sąsiadów. W Czechach także spadło do 40 cm śniegu. Jeszcze mocniej sypało na Słowacji – na Chopoku przybył prawie metr! Aż w 21 stacjach spadło więcej niż 30cm. W obu krajach panują obecnie najlepsze warunki narciarskie od początku tego sezonu.

Czarna Góra 5.02  - © Facebook Czarna Góra Resort

Czarna Góra 5.02

Prawa autorskie: Facebook Czarna Góra Resort

Ostatnie opady śniegu:  Polska | Czechy | Słowacja | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 

Warunki narciarskie w Polsce

 

 

Warunki narciarskie w Czechach

 

Warunki narciarskie na Słowacji

 

Warunki narciarskie w Austrii

  

Warunki narciarskie we Włoszech

 

Warunki narciarskie we Francji

  

Prognoza pogody

 Prognoza śniegu: Polska | Czechy Słowacja Austria Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com 

 

 

 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama