Kiedy zaczyna się sezon narciarski – terminy otwarcia ośrodków w Europie

Artykuły Narciarskie podróże Kiedy zaczyna się sezon narciarski – terminy otwarcia ośrodków w Europie

Nie możecie doczekać się wypadu na narty? Sprawdziliśmy, kiedy zaczynają sezon 2022/23 najważniejsze stacje narciarskie w Austrii, Włoszech, Szwajcarii i Francji.

Sezon narciarski a Covid

Wydaje się, że tym razem epidemia covid-19 nie pokrzyżuje już nam narciarskich planów. Jak wszyscy pamiętamy w sezonie 2020/21 ośrodki narciarskie wielokrotnie musiały przesuwać terminy otwarcia i wyłączać wyciągi, gdy rządy poszczególnych krajów wprowadzały coraz dalej idące ograniczenia. Jasnym punktem na narciarskiej mapie Europy przez cały sezon była Szwajcaria, której udało się utrzymać pracę. Znacznie lepiej było w minionym sezonie, kiedy przez cały czas dla zaszczepionych, przetestowanych lub ozdrowieńców dostępne były w zasadzie całe Alpy. Obecnie nie ma żadnych przeszkód w podróżowaniu. Możliwe jednak, ze wraz ze spodziewana kolejną jesienną falą zachorowań poszczególne rządy zdecydują się na przywrócenie przynajmniej części obostrzeń. Nikt nie spodziewa się jednak, by były bardziej dotkliwe niż ostatnio. Powinno dominować raczej bardziej liberalne podejście. Dlatego covidem w kontekście zimowego wypadu raczej nie trzeba się martwić.

Sezon narciarski a warunki śniegowe

Podane poniżej daty otwarcia sezonu w poszczególnych stacjach narciarskich to oczywiście plany. Czy uda się je zrealizować zależy od warunków pogodowych. W razie utrzymywania się wysokich temperatur lub braku opadów śniegu terminy te mogą zostać przesunięte nawet o kilka tygodni. W ostatnich latach zdarzało się dość często, że na skutek obfitych opadów śniegu ośrodki decydowały się przyśpieszyć uruchomienie wyciągów dla narciarzy o jeden, a nawet dwa tygodnie. Tym razem może być jednak odwrotnie. Utrzymujące się fale upałów podczas lata poczyniły miejscami katastrofalne szkody w pokrywie śnieżnej na lodowcach. Dachstein poinformował właśnie, że w z uwagi na fatalny stan lodowca nart w tamtejszym ośrodku narciarskim w tym sezonie nie będzie. Najprawdopodobniej także w kolejnych sezonach szusowanie na Dachsteinie nie będzie możliwe. Sprawdzajcie zatem regularnie na naszej stronie informacje o sytuacji w poszczególnych regionach. Będziemy informować Was na bieżąco! Zatem otwieramy kalendarze i planujemy jesienny wypad na narty!

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Austrii?

Z alpejskich destynacji najbliżej mamy do Austrii. Nic zatem dziwnego, że polscy narciarze tak chętnie wybierają ośrodki narciarskie w Tyrolu, Salzburgerlandzie czy Styrii na miejsce swoich narciarskich wyjazdów. Znajdziecie tutaj kilka bardzo ciekawych miejscówek położonych na lodowcach, które umożliwiają szusowanie już wczesną jesienią.

Lodowce ruszają już jesienią

W Austrii oczywiście bez przerwy dostępny jest dla narciarzy lodowiec Hintertux – stacja ta otwarta jest bowiem przez okrągły rok, choć warunki w ostatnich tygodniach lata mówiąc delikatnie nie należały do najlepszych. Na szczęście w połowie września pojawiły się pierwsze warte odnotowania opady śniegu a prognozy przewidują dalsze śnieżyce. Jest spora szansa, że sytuacja na lodowcach się poprawi.

Zazwyczaj już w połowie września lub tydzień później do Hintertuksa dołączały kolejne czynne ośrodki na lodowcach, np. Stubai, Pitztal czy Sölden. W tym sezonie z uwagi na warunki narciarskie nikomu się nie spieszy. Te trzy ośrodki oraz Kaunertal planują otworzyć trasy i wyciągi dopiero 1 października. Ale i ta data nie jest pewna. Wszystko zależy od tego, czy dosypie do tego czasu dość śniegu lub przynajmniej ochłodzi się na tyle, by można było prowadzić efektywne naśnieżanie. W Sölden na 22-23 października zaplanowano rozegranie inauguracyjnych zawodów alpejskiego Pucharu Świata w gigancie kobiet i mężczyzn. Organizatorzy są pełni obaw, czy sytuacja śniegowa na to pozwoli. (aktualizacja 21.09.2022: Sölden poinformowało właśnie, że dzięki najnowszym opadom sezon narciarski ruszy tu już 23 września! Stubai startuje 30 września!)

7 października wystartować zamierza Kitzsteinhorn, tydzień póniej Mölltal.

Kiedy start austriackich ośrodków pozalodowcowych?

Na otwarcie sezonu w ośrodkach położonych poza lodowcami  trzeba będzie poczekać do listopada. Na 11 listopada otwarcie zapowiada ośrodek Schladming – Planai – Hochwurzen, ale stosunkowo niska jak na Alpy wysokość tej stacji każe nam odrobinę wątpić w realność tych planów. Chyba że uda się przygotować jakiś pojedynczy stok. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że zgodnie z zapowiedzią 17 listopada sezon rozpocznie Obergurgl – Hochgurgl w dolinie Oetz. To zwykle jedna z pierwszych czynnych  stacji narciarskich poza lodowcami.  Dzięki położeniu na dużej wysokości warunki do jazdy od samego początku są tu często wyśmienite. Dzień później wyciągi dla narciarzy chce uruchomić słynne Kitzbühel, (ale tutaj zwykle na początku wybór tras jest bardzo ograniczony). Tydzień później (24-26.11) sezon chcą rozpocząć operatorzy stacji narciarskich wIschgl.

 Na początek grudnia otwarcie zaplanowała duża liczba austriackich ośrodków narciarskich, wśród nich  Silvretta Montafon, Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, St. Johann – Alpendorf, Wagrain i Flachau,  Dorfgastein i Bad Gastein, Gargellen, Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, Hochkönig,  St. Anton am Arlberg, i Lech Zürs , Hochkrimml, Zillertal Arena i Mayrhofen w dolinie Zillertal. Stacji planujących rozpoczęcie sezonu na połowie grudnia jest naprawdę dużo.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich w Austrii >>

Kiedy zaczyna się sezon narciarski we Włoszech?

We Włoszech zwykle o tej porze można było śmigać już na lodowcu w Passo Stelvio. Tym razem i ten włoski lodowiec musiał się poddać i tymczasowo zamknąć trasy. Jest szansa, że wyciągi ruszą tu znowu 20 września. Tymczasem 16 września sezon narciarski otworzyło popularne w Polsce Maso Corto, czyli Val Senales. Kolejnymi włoskimi ośrodkami narciarskimi, w których będzie można korzystać ze stoków, ma być Cervinia – Breuil, gdzie sezon ruszyć ma 15 października. Tydzień później startuje Solda w Południowym Tyrolu. Prawdziwe otwarcie we włoskich góra czeka nas dopiero w listopadzie. W tym miesiącu rozpoczęcia sezonu narciarskiego można się spodziewać na lodowcu Presena oraz m.in. w ośrodkach: Arraba Marmolada, 3 Zinnen Dolomites,  Cavalese, Passo Rolle, Monterosa Ski, Bormio, Kronplatz, Abetone, Oberregen, Carezza Ski, Folgarida-Marileva, Livigno, Cortina d’Ampezzo czy Madonna di Campiglio.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich we Włoszech>>

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Szwajcarii?

Kilka szwajcarskich ośrodków narciarskich planuje rozpocząć sezon zimowy w październiku. Do działającego cały rok ośrodka Zermatt  8 października chce dołączyć Engelberg, a dwa tygodnie później, czyli 22 października Diavolezza Pontresina, Engadin St. Moritz i Samedan. W ostatni weekend tego miesiąca rusza Saas Fee i Aroza Lenzerheide.

W listopadzie na stoki narciarzy zaprasza już znacznie więcej dużych szwajcarskich stacji narciarskich, m.in.: Gstaad, Skiarena Andermatt-Sedrun, Verbier, Davos Klosters, Laax , Engadin St. Moritz, Samnaun, Arosa Lenzerheide i Adelboden.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich w Szwajcarii >>

Kiedy zaczyna się sezon narciarski we Francji?

Na narty we Francji trzeba jeszcze trochę poczekać. Jako pierwszy ośrodek wyciągi i trasy uruchamiało dla narciarzy zwykle Tignes. Tym razem otwarcie sezonu na tutejszym lodowcu planowane jest dopiero na 26 listopada. Pierwsze będzie w tym sezonie Les 2 Alpes, które startuje 15 października.

Inne francuskie stacje narciarskie rozpoczną sezon dopiero w drugiej połowie listopada – znajdą się wśród nich m.in.: Val Thorens,  Orelle, Val d’Isere i Les Angles w Pirenejach. Prawdopodobnie w pierwszej połowie grudnia dołączą do nich: Alpe d’Huez, Chamonix, Serre Chevalier, Les Menuires i Méribel.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich we Francji >>

Jak już wspominaliśmy, to tylko plany. Oczywiście ośrodki nie gwarantują uruchomienia wyciągów w zaplanowanym terminie – wszystko zależy od warunków pogodowych.

Sezon narciarski w Polsce na Słowacji i w Czechach zaczyna się zwykle w pierwszej połowie grudnia. Zależnie od warunków jest spora szansa, że będzie już można wtedy śmigać w Szczyrku na Białym Krzyżu, w Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej, Wiśle, Zieleńcu, Tyliczu, Krynicy czy Zakopanem. Nasze góry są jednak znacznie niższe od Alp a przez to też sytuacja śniegowa jest dużo trudniejsza do przewidzenia. W ostatnich latach zwykle te ambitne plany wczesnego uruchomienia wyciągów udawało się zrealizować. Ale zdarzały się sezony, że wszyscy niecierpliwie czekaliśmy na śnieg lub ujemne temperatury, które umożliwiłyby naśnieżanie stoków. Jak będzie w tym sezonie, okaże się wkrótce. Będziemy Was informować na bieżąco o sytuacji na naszych stokach.

Ten artykuł także może Cię zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.