Kiedy zaczyna się sezon narciarski – terminy otwarcia ośrodków w Europie

Artykuły Featured Narciarskie podróże Kiedy zaczyna się sezon narciarski – terminy otwarcia ośrodków w Europie

Nie możecie doczekać się wypadu na narty? Sprawdziliśmy, kiedy zaczynają sezon 2023/24 najważniejsze stacje narciarskie w Austrii, Włoszech, Szwajcarii i Francji.

Sezon narciarski a warunki śniegowe

Podane poniżej daty otwarcia sezonu w poszczególnych stacjach narciarskich to oczywiście plany. Czy uda się je zrealizować zależy od warunków pogodowych. W razie utrzymywania się wysokich temperatur lub braku opadów śniegu terminy te mogą zostać przesunięte nawet o kilka tygodni. W ostatnich latach zdarzało się dość często, że na skutek obfitych opadów śniegu ośrodki decydowały się przyśpieszyć uruchomienie wyciągów dla narciarzy o jeden, a nawet dwa tygodnie. Tym razem raczej tak nie będzie. Utrzymujące się fale upałów podczas lata poczyniły miejscami katastrofalne szkody w pokrywie śnieżnej na lodowcach. Dachstein poinformował wiosną, że w z uwagi na fatalny stan lodowca nartowania na tamtejszym lodowcu nie będzie już nigdy a wyciągi zostaną zdemontowane. Sprawdzajcie zatem regularnie na naszej stronie informacje o sytuacji w poszczególnych regionach. Będziemy informować Was na bieżąco! Zatem otwieramy kalendarze i planujemy jesienny wypad na narty!

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Austrii?

Z alpejskich destynacji najbliżej mamy do Austrii. Nic zatem dziwnego, że polscy narciarze tak chętnie wybierają ośrodki narciarskie w Tyrolu, Salzburgerlandzie czy Styrii na miejsce swoich narciarskich wyjazdów. Znajdziecie tutaj kilka bardzo ciekawych miejscówek położonych na lodowcach, które umożliwiają szusowanie już wczesną jesienią.

Lodowce ruszają już jesienią

W Austrii oczywiście bez przerwy dostępny jest dla narciarzy lodowiec Hintertux – stacja ta otwarta jest bowiem przez okrągły rok, choć warunki tego lata mówiąc delikatnie nie należały do najlepszych. Na szczęście w połowie września pojawiły się pierwsze warte odnotowania opady śniegu a prognozy przewidują dalsze śnieżyce. Jest spora szansa, że sytuacja na lodowcach się poprawi.

Zazwyczaj już w połowie września lub tydzień później do Hintertuksa dołączały kolejne czynne ośrodki na lodowcach, np. Stubai, Pitztal czy Sölden. W tym sezonie z uwagi na warunki narciarskie nikomu się nie spieszy. We wrześniu ruszył jedynie Pitztal. Na kolejnym lodowcu, Kaunertal trasy i wyciągi udało się otworzyć dopiero 7 października. Na Stubaiu sezon ruszył 16 października a na lodowcach w Sölden dopiero 18 października (to o ponad 3 tygodnie później niż w ubiegłym roku). Tymczasem czas goni, bo na 28-29 października na lodowcu Rettenbach zaplanowano rozegranie inauguracyjnych zawodów alpejskiego Pucharu Świata w gigancie kobiet i mężczyzn.

Dopiero w ostatni weekend października (28.10) wystartować zamierza Kitzsteinhorn oraz Mölltal.

Kiedy start austriackich ośrodków pozalodowcowych?

Na otwarcie sezonu w ośrodkach położonych poza lodowcami  trzeba będzie poczekać do listopada. Na 16 listopada otwarcie zapowiada ośrodek Obergurgl – Hochgurgl w dolinie Oetz. To zwykle jedna z pierwszych czynnych  stacji narciarskich poza lodowcami.  Dzięki położeniu na dużej wysokości warunki do jazdy od samego początku są tu zazwyczaj wyśmienite. Dlaczego warto wybrać się do Obergurgl-Hochgurgl przeczytasz tutaj >>>

Dwa dni później (18.11) wyciągi dla narciarzy chce uruchomić słynne Kitzbühel. Tutaj jednak zwykle na początku wybór tras jest bardzo ograniczony. Tydzień później (23.11) sezon chcą rozpocząć operatorzy stacji narciarskich w Ischgl.

Na ostatni weekend listopada otwarcie zaplanowała duża liczba austriackich ośrodków narciarskich, wśród nich Axamer Lizum, Zauchensee, Johann – Alpendorf, Wagrain, Flachau i Schlick 2000.

Z początkiem grudnia do czynnych stacji narciarskich planuje dołączyć m.in. Silvretta Montafon, Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, St. ,  Dorfgastein i Bad Gastein, St. Anton am Arlberg, i Lech Zürs , Hochkrimml, Zillertal Arena i Mayrhofen w dolinie Zillertal. Stacji planujących rozpoczęcie sezonu w pierwszej połowie grudnia jest naprawdę dużo.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich w Austrii >>

Kiedy zaczyna się sezon narciarski we Włoszech?

We Włoszech można już śmigać już na lodowcu w Passo Stelvio. Popularne w Polsce Maso Corto, czyli Val Senales, które w ubiegłym sezonie trasy uruchomiło 16 września. Tym razem start sezonu planuje dopiero na 25 listopada. Wcześniej sezon ruszyć ma na lodowcu Presena  (28 października). Kolejnymi włoskimi ośrodkami narciarskimi, w których będzie można korzystać ze stoków, mają być Solda w Południowym Tyrolu (4 listopada) i  Livigno (18 listopada).

Prawdziwe otwarcie we włoskich górach czeka nas dopiero pod koniec listopada. Wówczas rozpoczęcia sezonu narciarskiego można się spodziewać m.in. w ośrodkach: Pontedilegno – Tonale, Courmayeur, Madonna di Campiglio, Kronplatz,  Oberregen,  Cortina d’Ampezzo czy Tre Cime.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich we Włoszech>>

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Szwajcarii?

W Szwajcarii czynne jest już Saas Fee i całoroczny Zermatt. Dopiero pod koniec października (28.10) planują dołączyć do nich Diavolezza Pontresina oraz Laax.

Z początkiem listopada (4.11) wyciągi dla narciarzy uruchomi Engelberg, Glacier 3000, Engadin St. Moritzi Verbier. Tydzień później, czyli 10 listopada Davos Klosters i Veysonnaz.

W drugiej połowie listopada na stoki narciarzy zaprasza już znacznie więcej  szwajcarskich stacji narciarskich, m.in.: Skiarena Andermatt-Sedrun, St. Moritz – Corviglia, Samnaun, Muerren czy Silvaplana. Pozostałe stacje planują otwarcie sezonu dopiero w grudniu.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich w Szwajcarii >>

Kiedy zaczyna się sezon narciarski we Francji?

We Francji działają już dwa małe ośrodki Chastreix Sancy i Le Mont Dore. Na prawdziwe nartowanie we francuskich Alpach trzeba jeszcze trochę poczekać. Zwykle jako pierwszy ośrodek wyciągi i trasy uruchamiało dla narciarzy  Tignes. Tym razem otwarcie sezonu na tutejszym lodowcu planowane jest dopiero na 25 listopada. Podobnie jak w Orelle, Montgenevre i Val Thorens.

Inne francuskie stacje narciarskie rozpoczną sezon dopiero na początku grudnia. Znajdą się wśród nich m.in.: Courchevel, Alpe d’Huez,Les 2 Alpes czy Les Angles w Pirenejach.

>> Sprawdź aktualne terminy otwarcia ośrodków narciarskich we Francji >>

Jak już wspominaliśmy, to tylko plany. Oczywiście ośrodki nie gwarantują uruchomienia wyciągów w zaplanowanym terminie – wszystko zależy od warunków pogodowych.

Sezon narciarski w Polsce na Słowacji i w Czechach zaczyna się zwykle w pierwszej połowie grudnia. Zależnie od warunków jest spora szansa, że będzie już można wtedy śmigać w Szczyrku na Białym Krzyżu, w Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej, Wiśle, Zieleńcu, Tyliczu, Krynicy czy Zakopanem. Nasze góry są jednak znacznie niższe od Alp a przez to też sytuacja śniegowa jest dużo trudniejsza do przewidzenia. W ostatnich latach zwykle te ambitne plany wczesnego uruchomienia wyciągów udawało się zrealizować. Ale zdarzały się sezony, że wszyscy niecierpliwie czekaliśmy na śnieg lub ujemne temperatury, które umożliwiłyby naśnieżanie stoków. Jak będzie w tym sezonie, okaże się wkrótce. Będziemy Was informować na bieżąco o sytuacji na naszych stokach.

Te artykuły także mogą Cię zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.