Kiedy zaczyna się sezon narciarski – terminy otwarcia ośrodków w Europie

Artykuły Narciarskie podróże Kiedy zaczyna się sezon narciarski – terminy otwarcia ośrodków w Europie

Nie możecie doczekać się wypadu na narty? Sprawdziliśmy, kiedy zaczynają sezon 2021/22 najważniejsze stacje narciarskie w Austrii, Włoszech, Szwajcarii i Francji.

Sezon narciarski a Covid

Warto wykorzystać możliwości, jakie dają ośrodki otwarte jesienią, bo nie wiadomo, czy kolejna fala pandemii Covid-19 znów nie pokrzyżuje nam w tym sezonie narciarskich planów. Jak wszyscy pamiętamy w ubiegłym sezonie ośrodki narciarskie wielokrotnie musiały przesuwać terminy otwarcia i wyłączać wyciągi, gdy rządy poszczególnych krajów wprowadzały coraz dalej idące ograniczenia. Jasnym punktem na narciarskiej mapie Europy przez cały sezon była Szwajcaria, której udało się utrzymać pracę. To dowód, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego uprawianie narciarstwa jest bezpieczne. Przedstawiciele branży narciarskiej i turystycznej liczą, że władze wyciągną z tego wnioski i w tym sezonie w przypadku kolejnej fali pandemii podejdą do kwestii funkcjonowania wyciągów i kolei linowych mniej restrykcyjnie. Zamykania granic i utrudnień w podróżowaniu nie można jednak wykluczyć. Wiele wskazuje jednak na to, że swobodę podróżowania zachowają posiadacze unijnego certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciw Covid-19.

Sezon narciarski a warunki śniegowe

Podane poniżej daty otwarcia sezonu w poszczególnych stacjach narciarskich to oczywiście plany. Czy uda się je zrealizować zależy od warunków pogodowych. W razie utrzymywania się wysokich temperatur lub braku opadów śniegu terminy te mogą zostać przesunięte nawet o kilka tygodni. W ostatnich latach zdarzało się jednak też dość często, że na skutek obfitych opadów śniegu ośrodki decydowały się przyśpieszyć uruchomienie wyciągów dla narciarzy o jeden, a nawet dwa tygodnie. Sprawdzajcie regularnie na naszej stronie informacje o sytuacji w poszczególnych regionach. Będziemy informować Was na bieżąco! Zatem otwieramy kalendarze i planujemy jesienny wypad na narty!

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Austrii?

Z alpejskich destynacji najbliżej mamy do Austrii. Nic zatem dziwnego, że polscy narciarze tak chętnie wybierają ośrodki narciarskie w Tyrolu, Salzburgerlandzie czy Styrii na miejsce swoich narciarskich wyjazdów. Znajdziecie tutaj kilka bardzo ciekawych miejscówek położonych na lodowcach, które umożliwiają szusowanie już wczesną jesienią.

Lodowce ruszają już jesienią

W Austrii oczywiście bez przerwy dostępny jest dla narciarzy lodowiec Hintertux – stacja ta otwarta jest bowiem przez okrągły rok. Już w połowie września planował dołączyć do niego największy lodowcowy ośrodek narciarski w Austrii – Stubai. W ostatnich latach zwykle udawało się ten termin dotrzymać. Zdarzało się nawet, że trasy narciarskie otwierano jeszcze wcześniej. Tym razem jednak otwarcie sezonu na Stubaiu przesunięto na początek października.

We wrześniu swoje podwoje otworzył dla narciarzy także lodowiec Pitztal. Według planów sezon zimowy miał się tam rozpocząć 25 września, ale dzięki sprzyjającym warunkom na „Picusiu” możecie śmigać już od 18 września.  Wstępnie dopiero 4 października ski opening zaplanowano na lodowcach Rettenbach i Tiefenbach w sąsiednim Sölden. Tymczasem wyciągi na tym pierwszym uruchomiono już 10 września! To tutaj 23-24 października rozegrane zostaną inauguracyjne zawody alpejskiego Pucharu Świata w gigancie kobiet i mężczyzn. 25 września sezon rozpocznie lodowiec Kaunertal. Przed końcem październiku z dużą pewnością będzie można już śmigać również na lodowcach Kitzsteinhorn i Mölltal.

Kiedy start austriackich ośrodków pozalodowcowych?

Na otwarcie sezonu w ośrodkach położonych poza lodowcami  trzeba będzie poczekać do listopada. Jedną z pierwszych czynnych tego typu stacji narciarskich jest co roku Obergurgl – Hochgurgl w dolinie Oetz. Dzięki położeniu na dużej wysokości warunki do jazdy od samego początku są tu często wyśmienite. W tym roku ski opening zaplanowano tu na 18 listopada podobnie jak w Obertauern w Salzburgerlandzie. Dwa dni później wyciągi dla narciarzy chce uruchomić słynne Kitzbühel

 Na koniec listopada (25-27.11) otwarcie zaplanowała duża liczba austriackich ośrodków narciarskich, wśród nich Ischgl  Silvretta Montafon, Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, St. Johann – Alpendorf, Wagrain i Flachau, W weekend mikołajkowy, czyli na początku grudnia wystartują stacje: Dorfgastein i Bad Gastein, Gargellen, Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, Hochkönig,  St. Anton am Arlberg, i Lech Zürs , Hochkrimml, Zillertal Arena i Mayrhofen w dolinie Zillertal .

Stacji planujących rozpoczęcie sezonu na połowie grudnia jest naprawdę dużo.

 

Kiedy zaczyna się sezon narciarski we Włoszech?

We Włoszech można śmigać już na lodowcu w Passo Stelvio. W połowie września (17.09) sezon narciarski otworzy popularne w Polsce Maso Corto, czyli Val Senales. Kolejnymi włoskimi ośrodkami narciarskimi, w których będzie można korzystać ze stoków, ma być Cervinia – Breuil, gdzie sezon ruszyć ma w ostatni weekend października. Prawdziwe otwarcie we włoskich góra czeka nas dopiero w listopadzie. Na pierwszy ogień pójdą ośrodki oraz Pontedilegno-Tonale z lodowcem Presena oraz Solda w Południowym Tyrolu. Pod koniec listopada rozpoczęcia sezonu narciarskiego można się spodziewać m.in. w ośrodkach: Arraba Marmolada, 3 Zinnen Dolomites,  Cavalese, Passo Rolle, Monterosa Ski, Bormio, Kronplatz, Abetone, Oberregen, Carezza Ski, Folgarida-Marileva, Livigno, Cortina d’Ampezzo czy Madonna di Campiglio.

 

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Szwajcarii?

Kilka szwajcarskich ośrodków narciarskich planuje rozpocząć sezon zimowy w październiku. Do działających już szwajcarskich ośrodków Zermatt (ośrodek narciarski czynny jest tu przez cały rok) i Saas Fee 9 października chce dołączyć Engelberg a dwa tygodnie później, czyli 23 października Diavolezza Pontresina.

W listopadzie na stoki narciarzy zaprasza już znacznie więcej dużych szwajcarskich stacji narciarskich, m.in.: Gstaad, Skiarena Andermatt-Sedrun, Verbier, Davos Klosters, Laax , Engadin St. Moritz, Samnaun, Arosa Lenzerheide i Adelboden.

 

Kiedy zaczyna się sezon narciarski we Francji?

Na narty we Francji trzeba jeszcze trochę poczekać. Jako pierwszy ośrodek wyciągi i trasy uruchomi dla narciarzy Tignes. Otwarcie sezonu na tutejszym lodowcu planowane jest na 16 października. Inne francuskie stacje narciarskie rozpoczną sezon dopiero w drugiej połowie listopada – znajdą się wśród nich m.in.: Val Thorens,  Orelle, Les 2 Alpes, , Val d’Isere i Les Angles w Pirenejach. Prawdopodobnie w pierwszej połowie grudnia dołączą do nich: Alpe d’Huez, Chamonix, Serre Chevalier, Les Menuires i Méribel.

 

Jak już wspominaliśmy, to tylko plany. Oczywiście ośrodki nie gwarantują uruchomienia wyciągów w zaplanowanym terminie – wszystko zależy od warunków pogodowych.

Sezon narciarski w Polsce na Słowacji i w Czechach zaczyna się zwykle w pierwszej połowie grudnia. Zależnie od warunków jest spora szansa, że będzie już można wtedy śmigać w Szczyrku na Białym Krzyżu, w Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej, Wiśle, Zieleńcu, Tyliczu, Krynicy czy Zakopanem. Nasze góry są jednak znacznie niższe od Alp a przez to też sytuacja śniegowa jest dużo trudniejsza do przewidzenia. W ostatnich latach zwykle te ambitne plany wczesnego uruchomienia wyciągów udawało się zrealizować. Ale zdarzały się sezony, że wszyscy niecierpliwie czekaliśmy na śnieg lub ujemne temperatury, które umożliwiłyby naśnieżanie stoków. Jak będzie w tym sezonie, okaże się wkrótce. Będziemy Was informować na bieżąco o sytuacji na naszych stokach.

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.