Ceny skipassów – zima 2022/23: ceny karnetów idą w górę!

Artykuły Narciarskie podróże Ceny skipassów – zima 2022/23: ceny karnetów idą w górę!

Przejrzeliśmy ponownie strony internetowe ośrodków narciarskich i porównaliśmy ceny karnetów narciarskich na nadchodzący sezon 2022/23. Wynik nie jest zaskoczeniem i ponownie zirytuje wielu narciarzy. W większości ośrodków narciarskich, które już opublikowały ceny skipassów, znów zauważalny jest znaczny wzrost cen.

W nadchodzącej zimie narty znów będą droższe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podobnie jak w poprzednim sezonie zimowym, miłośnicy sportów zimowych i w tym roku będą musieli liczyć się ze znacznymi podwyżkami cen karnetów. Powodów jest wiele: inflacja, braki kadrowe i wysokie koszty energii. Uwaga: zauważyłeś, że ceny skipassów nie zgadzają się z tymi podanymi na naszej stronie internetowej? Wyślij do nas e-mail na adres: snowproducers@mountainnews.com.

Ile w Polsce podrożeją karnety narciarskie?

Na to pytanie trudno w tej chwili dokładnie odpowiedzieć. W przeciwieństwie do ośrodków narciarskich w Alpach nasze rodzime stacje zwykle dość długo zwlekają z publikacją cennika na kolejny sezon. Na stronach większości stacji pojawia się on dopiero pod koniec listopada, a nawet często dopiero w grudniu. Ale że ceny karnetów wzrosną nie ma wątpliwości. Koszty energii dla odbiorców biznesowych wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem około trzykrotnie. Tymczasem energia elektryczna (napęd kolei linowych i wyciągów, oświetlenie, naśnieżanie) to jedna z głównych pozycji kosztowych stacji narciarskiej.

W Szczyrku wzrost cen karnetów o 8-13%

Jak informuje Michał Słowioczek, Local, Commercial Manager w Szczyrk Mountain Resort, w związku ze znacząco wyższymi kosztami funkcjonowania stacji, w Szczyrku planują podniesienie cen skipassów sprzedawanych w kasach o około 13%, a tych sprzedawanych online o około 8%.

– Wzrost cen biletów jest nieunikniony, ale jest niższy niż obecny poziom inflacji, ponieważ chcemy umożliwić jak największej liczbie narciarzy i snowboardzistów możliwość korzystania z naszych usług zachowując przy tym najwyższy poziom przygotowania tras. Warto pomyśleć o zakupie biletów online przed startem sezonu już w listopadzie, kiedy ceny całodziennych skipassów będą nawet o 50% tańsze niż w szczycie sezonu zimowego. Jako jedyni w Polsce mamy system dynamicznych cen, które zmieniają się w zależności od daty zakupu karnetów. Im wcześniej kupimy taki karnet, tym zapłacimy taniej, podobnie jak w przypadku zakupu biletów lotniczych – wyjaśnia Michał Słowioczek.

Czarna Góra: w przedsprzedaży karnety tańsze o 30%

Swój cennik na sezon 2022/23 opublikowała już Czarna Góra (Sienna). Ośrodek zachęca do zabezpieczenia się przed inflacją poprzez zakup karnetów w przedsprzedaży. Skipassy kupione online z wyprzedzeniem są aż o 30 procent tańsze niż w kasie. I tak za karnet 6-dniowy zapłacicie 483 złote zamiast 690 złotych. Z kolei skipass jednodniowy (na 7 godzin) kosztuje w przedsprzedaży 98 złotych (w kasie 140 złotych).

Podwyżki spodziewajcie się także u naszych sąsiadów z południa. Z naszych informacji wynika, że ośrodki narciarskie na Słowacji zamierzają podnieść ceny karnetów narciarskich o 20-30 procent!

Wzrost cen w ośrodkach narciarskich w Austrii

Ischgl, który mocno wywindował ceny w czasie pandemii koronawirusa, ponownie znacząco podnosi ceny swojego skipassa. Jednodniowy karnet (dorośli) w nadchodzącym wysokim sezonie kosztuje 63 euro. W poprzednim sezonie cena wynosiła jeszcze 59,50 euro (oznacza to wzrost +6%). 6-dniowy skipass jeszcze rok temu kosztował 323 euro, a teraz kosztuje imponujące 347,50 euro. Odpowiada to wzrostowi o około 7,6%. Również w Sölden cena została znacznie podniesiona. Za bilet dzienny w sezonie głównym trzeba teraz zapłacić 68 euro (+6%) zamiast 64 euro.

Na ośrodku narciarskim Sölden obowiązuje dynamiczny system cen. Generalnie im wcześniej kupisz tu karnet, tym taniej. System ten oferuje bardzo korzystne ceny – do -20 % rabatu. Nagradza tych, którzy z wyprzedzeniem zakupią karnety narciarskie w sprzedaży online. Aby móc liczyć na jakikolwiek rabat, trzeba dokonać zakupu minimum pięć dni przed  pierwszym dniem narciarskim. Po tym czasie (od czwartego dnia) online obowiązuje taka sama cena jak w kasie.

W ośrodku Zillertal Arena bilety dla dorosłych w nadchodzącym sezonie będą kosztować 65 euro (+9%). W Skicircus Saalbach-Hinterglemm Leogang Fieberbrunn aktualna cena wynosi teraz 66 euro (+9%), a w tyrolskiej Zugspitz Arenie bilet dzienny dla dorosłych kosztuje teraz 56 euro (+13%).

Z kolejną znaczną podwyżką cen skipassów muszą pogodzić się także miłośnicy sportów zimowych wybierający się do SkiWelt Wilder Kaiser Brixental. Aby zakupić 6-dniowy karnet w szczycie sezonu trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni. Nowa cena to teraz 311,50 euro zamiast 288 euro. Wzrost o około 8 procent. Dzienny skipass dla dorosłych wynosi teraz także 60 euro zamiast 57 euro (+5 %).

Bez podwyżek cen karnetów w Hochzeiger w dolinie Pitztal

W Hochzeiger ceny karnetów narciarskich pozostają bez zmian. Tutaj za karnet dzienny dla dorosłych zapłacicie 47 EUR, a dla dzieci 29 EUR. Z kolei na lodowcu Pitztal obowiązuje dynamiczny cennik, który premiuje zakup skipassów z wyprzedzeniem. Rabat może sięgać nawet 30 proc.!

Ile kosztują skipassy w Austrii?

Mayrhofen Mountopolis: skipass dzienny od godziny 8:00 dla dorosłych kosztuje 65 euro, dla młodzieży (2004 – 2007) 52 euro, a dla dzieci (2008 – 2016) 29 euro.

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental: karnet dzienny dla dorosłych 60 euro, dla młodzieży 45 euro i dla dzieci 30 euro.

Obertauern: ceny skipassów dla dorosłych wynoszą 53 euro, dla młodzieży 40 euro, dla dzieci 26,50 euro, a dla seniorów 50,50 euro.

Obergurgl-Hochgurgl: cena karnetu narciarskiego dla dorosłych: 64 euro (online od 54,50 euro), dla młodzieży:  51 euro (online od 43,50 euro), dla dzieci: 35 euro (online od 30 euro).

 

 Ceny karnetów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jakiś czas temu wprowadziła dynamiczne ceny skipassów. To specjalny system ustalania cen, o którym już wspominaliśmy wyżej przy okazji Sölden. Można go porównać do systemów stosowanych przy ustalaniu cen biletów kolejowych i lotniczych. Tutaj cena wzrasta lub maleje w zależności od czasu rezerwacji i okresu, na jaki mają być zakupione skipassy. Dużą rolę w cenach skipassów odgrywa aktualny popyt na karnety, ale także pogoda w regionach narciarskich.

Z reguły zawsze bardzo opłaca się dokonać wczesnej rezerwacji. Niektóre szwajcarskie ośrodki narciarskie, takie jak Aletsch Arena w kantonie Valais, nie mają już w ogóle stałych stawek za swoje skipassy. W tym ośrodku cena za dzień zależy przede wszystkim od czasu rezerwacji, rodzaju rezerwacji (cena online lub cena gotówkowa) oraz sezonu. Niezależnie od tego, czy chodzi o bilet 1-dniowy, 2-dniowy skipass czy 6-dniowy skipass, ceny online zmieniają się codziennie. Warunki pogodowe nie mają jednak wpływu na cenę. Wskazówka: w tym ośrodku stawka online jest zawsze korzystniejsza niż w kasie – chyba że zakupuje się online karnet na dziś. Inne znane ośrodki narciarskie stosujące dynamiczny system cen to między innymi St. Moritz – Engadin, Gstaad, Zermatt, Andermatt+Sedrun+Disentis i Laax.

Ile kosztują skipassy w Szwajacarii?

Davos/Klosters: karnet dla osoby dorosłej na Jakobshorn & Parsenn kosztuje 80CHF, na Parsenn Davos/Klosters 77 CHF, na tylko Jakobshorn 73 CHF, na Rinerhorn 61 CHF, na Pischę 48 CHF oraz na Madrisę 66 CHF i Madrisa-Land 58 CHF.

Adelboden: jednodniowy karnet dla dorosłych kosztuje 67 CHF (ok. 69,50 EUR), dla dzieci 28 CHF, dla młodzieży 49 CHF a dla seniorów 63 CHF.

Wiele ośrodków narciarskich oferuje możliwość zakupu skipassów bezpośrednio przez internet. W ośrodku narciarskim Arosa Lenzerheide urlopowicze na karnetach jednodniowych kupionych online mogą zaoszczędzić do 44% a na karnetach 5- i 6-dniowych aż do 64%.

 

Ceny skipassów we Włoszech nawet o 21 procent droższe!

Wzrostu cen należy spodziewać się w tym sezonie narciarskim również we włoskich kurortach. W Dolomiti Superski, związku narciarskim zrzeszającym dwanaście terenów narciarskich w Dolomitach, cena karnetu sezonowego dla dorosłych została podniesiona o 20 EUR, do 950 EUR. Karnet ten jest ważny przez cały sezon zimowy w całej destynacji Dolomiti Superski. Dodatkowo miłośnicy sportów zimowych z ważnym karnetem sezonowym Dolomiti Superski mogą korzystać z pięciu dni darmowej jazdy na wyciągach i trasach w trydenckich terenach narciarskich Adamello Brenta (Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Pejo, Ponte di Legno – Tonale, Andalo-Fai della Paganella, Monte Bondone i Folgaria-Lavarone), Brentonicoski, Lagorai/Passo Brocon i Panarotta.

W Val Gardenie i Alpe di Siusi zabawa na stoku będzie w sezonie 2022/23 naprawdę droga. Cena dziennego skipassu dla dorosłych skoczy tutaj gwałtownie: zamiast dotychczasowych 57 EUR, urlopowicze będą musieli teraz zapłacić 69 EUR (+21%).

Ile kosztują skipassy we Włoszech?

Maso Corto: ceny skipassów dla dorosłych na ulubionym przez Polaków włoskim lodowcu pozostają na poziomie 51 EUR, dla dzieci 32 EUR, a dla nastolatków 35 EUR.

 

Ceny karnetów narciarskich we Francji

Jazda na nartach robi się również coraz droższa we Francji. Tutaj podwyżki nie są aż tak drastyczne. W popularnym francuskim ośrodku narciarskim Les 3 Vallees cena karnetu wynosiła dotąd 64,50 euro dla dorosłych. W nowym sezonie 2022/23 skipass dzienny kosztuje teraz 68 euro (+5,4%). Ośrodek Alpe d’Huez podniósł ceny karnetów o 2 euro – dla dorosłych do 58 euro, a dla dzieci do 48 euro.

W czwartym co do wielkości regionie narciarskim we Francji, Les Sybelles, dzienny karnet będzie kosztował 50,40 EUR zamiast 47,50 EUR (+6,1 %). Jednodniowy karnet jest ważny w ośrodkach narciarskich La Toussuire, Les Bottières, Le Corbier, St. Jean d’Arves, St. Sorlin d’Arves i St. Colomban des Villards.

Ile kosztują skipassy we Francji?

Ceny skipassów Méribel: dorośli 66 EUR, dzieci 52,80 EUR, seniorzy 59,40 EUR.

 

Więcej cen karnetów narciarskich na sezon 2022/23 wkrótce

Redakcja Skiinfo będzie na bieżąco aktualizować ceny skipassów w kolejnych ośrodkach narciarskich, gdy tylko zostaną one podane na ich stronach internetowych. Aktualne ceny skipassów w ośrodkach narciarskich można znaleźć w poniższym zestawieniu:

 

Artykuły, które mogą Cię także zainteresować

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.